Produktów: (0)

Wystawa psów, czyli jak nie wstydzić się na ringu

Wystawa psów rasowych może być doskonałą formą spędzania czasu z psem. Zanim jednak wejdziesz w świat wystaw, pucharów, nagród, medali, blasku fleszy i uścisków dłoni – musisz wiedzieć o czymś ważnym. Jak nie wstydzić się na ringu?

Wystawa psów, czyli jak nie wstydzić się na ringu
Najlepsze grupy hodowlane,
zdj. M. Gorazdowski

Kupiłeś psa rasowego. Chcesz pochwalić się przed całym światem jakiego masz pięknego i mądrego pupila, chcesz założyć hodowlę, chcesz by Twój pies doskonalił rasę. Zanim zaczniesz przygodę z wystawami, musisz o czymś wiedzieć. Dla Ciebie Twój pies jest i powinien być zawsze najpiękniejszy. Jeśli jego budowa anatomiczna jest bliska ideału, ma szanse zdobywać najwyższe odznaczenia. Aby by to osiągnąć, to Szanowny Wystawco musisz nauczyć się przygotować go do prezentacji. To nie pies będzie winny, że nie stoi jak zaczarowany i ucieka z ringu. Ty jesteś jego przewodnikiem. Ty - swoją postawą i zachowaniem pracujesz z nim i pokazujesz mu czego od niego oczekujesz.

Bez nauki i treningu nie ma zwycięstwa. Nie ma radości i dumy, która przepełnia Ciebie i jego. Gdy Tobie rosną skrzydła, Twój najwierniejszy przyjaciel unosi się z Tobą w powietrze. Tak jest. Uwierz. Od czego zacząć, by poczuć ten dreszczyk emocji?

Nauka zachowania w ringu

Po pierwsze, jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z wystawami, bądź byłeś tylko biernym obserwatorem najwyższy czas trochę się pouczyć. Im wcześniej zaczniesz pracować ze swoim psem, tym lepiej dla Waszej pary. A wiedza to potęgi klucz. Niech Wasze ćwiczenia będą formą zarówno zabawy, jak i pracy. Dla psa wystawianie się musi być frajdą - dla Ciebie też. Pies uwielbia różnego rodzaju wyzwania. Nie cierpi nudy. Znudzony czworonóg sam sobie znajdzie zajęcie - niekoniecznie takie, które Tobie się spodoba. Pies, szczególnie szczeniak jest jak małe dziecko - ząbkuje, marudzi, uwielbia się bawić, czyli rozrabiać, by zwrócić na siebie uwagę - Twoją uwagę. Znajdź mu zajęcie - ćwicz z nim, ucz, pracuj, a twój pupil będzie szczęśliwy. Pamiętaj trening czyni mistrza.

Jak nie wstydzić się na ringu - treningsmakołyki stanowią doskonałą formę zachęty do nauki

Nauka zachowania na wystawie ma także swoje dodatkowe plusy. Pies uczy się podstawowych komend, przydatnych w życiu codziennym. Uczy się dotyku obcych osób i pokazywania uzębienia, co przekłada się na mniejszy stres podczas wizyt u weterynarza.

Wystawa psów jest jak wybory Miss. Możesz mieć najlepiej zbudowanego przedstawiciela danej rasy, ale jeśli nie potrafisz go ładnie zaprezentować – poległeś. Musisz wiedzieć jak uwypuklić jego zalety, a ukryć wady, bo każdy jakieś wady ma. Tak więc Wystawco - bierz się do roboty.

Higiena

Drugim bardzo ważnym elementem jest ogólna kondycja Twojego psa. Pod tym pojęciem kryje się nie tylko płynność ruchu, ale utrzymanie odpowiedniej wagi psa, struktury mięśniowej, jego szaty, oczu, uszu, zębów i pazurów. Regularne szczotkowanie pobudza skórę i czyści włos. Nie musisz psa kąpać co tydzień. Nie jest to zresztą wskazane, gdyż częste kąpiele powodują zakłócenie wydzielania naturalnego łoju wytwarzanego przez psa, który chroni go przed utratą wody, chłodem, drobnoustrojami . Oczywiście, jest w złym guście, by sędzia po ocenie Twego pupila miał czarne ręce lub lepkie od nałożonych kosmetyków. Dlatego też większość zabiegów pielęgnacyjnych powinna odbyć się jeszcze w domu, przed wyruszeniem na wystawę. Pamiętaj też, że ocenie poddawany jest zgryz i stan uzębienia. Tak jak Ty codziennie myjesz zęby, tak i Twój pupil powinien mieć zdrowe, białe ząbki.

Jak nie wstydzić się na ringu - treningbrudny pies źle świadczy o właścicielu

I jeszcze jedna sprawa. Nie karm psa tuż przed wystawą. Zanim wejdziesz z nim na ring daj mu szansę załatwienia potrzeb fizjologicznych. Źle świadczy o wystawcy i jest po prostu nieeleganckie, gdy w czasie oceny Twój pies zrobi kupę.

Wystawca

Tyle o czworonogu - teraz zajmijmy się Tobą. Wystawa to impreza, gdzie obowiązuje sportowe zachowanie i nie bez kozery przyznaje się tam tytuły i certyfikaty na Championa. A to oznacza, że wzorowe zachowanie obowiązuje zarówno psa, jak i Ciebie. Nie należy kłócić się z sędzią, wszczynać sporów z innymi wystawcami, być wulgarnym i agresywnym. To impreza nie tylko dla hodowców i właścicieli psów rasowych, ale też zwiedzających.

Z szacunku do sędziego, który Was ocenia, strój wystawcy powinien być schludny, elegancki, czysty i nie wyzywający (kusa spódniczka i dekolt do pasa są demode). Poza tym powinien kontrastować z umaszczeniem szaty wystawianego psa. Inaczej kolor futra zlewać się będzie z wystawcą, co optycznie może źle wpłynąć na ocenę. W zależności też od wystawianej rasy kobiety powinny zastanowić się, czy należy założyć spódnicę, sukienkę czy może lepiej spodnie. Wąska spódnica przed kolano może skutecznie utrudnić swobodę ruchu i ograniczać dopasowanie się z długim wykrokiem psa, np. wyżła lub charta.

Jak nie wstydzić się na ringu - treningwygląd wystawcy jest równie ważny, zdj. W. Straszkiewicz

I już ostatnia porada jak nie wstydzić się na ringu. Wystawca powinien być uśmiechnięty i w dobrym humorze. Pamiętaj, że stres jest odczuwany przez czworonoga. Kiedy wyczuje, że jesteś zdenerwowany może stać się nawet agresywny. A na to nie możesz sobie pozwolić. Szkoda byłoby, aby sędzia zdyskwalifikował Waszą parę.

Traktuj, więc wystawy z przymrużeniem oka, bo mają one sprawiać przyjemność. A i tak Twój Ciapek będzie zawsze najpiękniejszy.

POLECAMY ARTYKUŁ: Co zabrać na wystawę psów rasowych?

© SHAGGY BROWN

Produkty związane z artykułem

Dalej

Dlaczego warto kupować w ShaggyBrown.pl?

Zapewniamy bezpieczne zakupy

Stawiamy na najwyższą jakość produktów

Rabaty dla stałych klientów

Służymy zawsze radą i pomocą