Produktów: (0)

Smycz automatyczna czy smycz zwykła?

A my Wam powiemy tak: Odpowiedzialny właściciel ma jedną i drugą. A najlepiej, żeby miał przynajmniej jedną klasyczną, jedną automatyczną i jedną treningową.  Nie, to nie żart. I tu pojawia się magiczne pytanie:  dlaczego?  

Smycz automatyczna czy smycz zwykła?

To zaczynamy od początku. W naszym domu pojawia się szczeniak. Jeśli jeszcze jest przed szczepieniami i nie wychodzi na spacery, naukę zaczynamy w domu.

Po pierwsze obroża. Jeśli jest czworonogiem alfa nie spodoba mu się to coś na szyi i będzie łapami próbował ją ściągnąć, a każde ponowne założenie to jak złapanie piórka w rękawicach zimowych przy szalejącym huraganie. Czyli mówiąc w skrócie zrobi wszystko, żeby uniknąć pętli na szyi.

Jak już otarliśmy pot z czoła i obroża została założona przypinamy smycz. Zwykłą. Nigdy nie automatyczną. Psiak po pierwsze będzie chciał ją skosztować, a po drugie - uwolnić się od dominującego właściciela. A ząbki szczeniaczka są jak brzytwa. Tak więc pierwszy kontakt pies-smycz zaczynamy na zwykłej smyczy. I od samego początku nie pozwalamy szczeniakowi jej podgryzać. Do zabawy w przeciąganie służą specjalne zabawki. Smycz nie jest do zabawy.

Kiedy nasz przyjaciel zrozumie podstawy relacji właściciel – smycz – pies zaczynamy prawdziwą naukę. I wtedy najbardziej przyda nam się długa 10 metrowa smycz treningowa. Zawsze łączymy naukę z zabawą. To ma być przyjemność i dla psa i dla Was. Uczymy się podstawowych komend. Możemy odchodzić na coraz większą odległość, jednocześnie mając pupila pod kontrolą. I jeszcze jedno. Na treningowej lub zwykłej smyczy uczymy naszego czworonoga, co to znaczy „równaj”. Na automatycznej jest to zdecydowanie trudniejsze. I warto być konsekwentnym, bo jeśli na końcu smyczy prowadzicie 4 kg yorka, może być to tylko męczące. Jeśli jest to amstaff, to uwierzcie, że może być bardzo bolesne, gdy pies pogna przodem, a Wy będziecie własnym ciałem froterować chodnik. Tak więc warto, by Wasz ukochany czworonóg zrozumiał, że to Wy wychodzicie z nim na spacer, a nie odwrotnie.

Kiedy sztukę porozumiewania się macie jako tako opanowaną, możemy teraz zaryzykować i przypiąć smycz automatyczną. Daje ona więcej swobody Waszemu podopiecznemu. Nie musicie niszczyć nowych butów gnając z psem po trawniku, bo smycz za krótka. I znów pojawia się pytanie- Jaką wybrać ? My zdecydowanie polecamy smycze firmy Flexi. Dopracowany mechanizm, wygodnie leży w ręce. Nie jest ciężka. Dobieramy ją do wagi psa. Należy jednak zwrócić uwagę także na siłę pupila, bo niektóre rasy, jak wspomniany wcześniej amstaff potrafi mimo swojej wagi „pociągnąć”.

I znowu pytanie – taśma czy linka? Absolutnie taśma. Trudniej ją przegryźć (jeśli opuściliście lekcje i tego etapu nie opanowaliście do końca). A w dodatku, czy kiedyś zaplątała Wam się smycz linkowa między nogi? Oj, potrafi się wbić boleśnie. A nasza noga jest zdecydowanie mniej narażona na kontuzję niż kruche łapki naszego pupila. Tak więc, by nie wsadzać psa w gips, my wybieramy bezpieczniejszą według nas automatyczną smycz taśmową.

Czy to znaczy, że smycz zwykła odchodzi teraz do lamusa? Nie. Ta nadal jest nam potrzebna. Jak każdy automat, może się zdarzyć, że coś się zatnie, zablokuje czy popsuje. Wtedy mamy „rezerwę” w postaci smyczy zwykłej. Mało tego, jeśli wasz poranny spacer zahacza o osiedlowy sklepik w celu nabycia drogą kupna świeżych bułek, nigdy nie zostawiajcie psa luzem lub przypiętego na automatycznej smyczy. Pies może się czegoś wystraszyć, szarpnąć, smycz się odblokuje, a jeśli jeszcze ulica jest obok, to nieszczęście gotowe. Wychodzicie z psem na spacer, bierzecie portfel – zarzućcie też na szyję czy biodra smycz zwykłą. Dużo nie waży. Myślcie o bezpieczeństwie czworonoga.

Czasem też warto przypomnieć psu zasady kto z kim wychodzi na spacer, bowiem nasi pupile mają taką dziwną przypadłość- krótką pamięć wybiórczą. I wtedy smycz zwykła jak znalazł.

© SHAGGY BROWN

Dalej

Dlaczego warto kupować w ShaggyBrown.pl?

Zapewniamy bezpieczne zakupy

Stawiamy na najwyższą jakość produktów

Rabaty dla stałych klientów

Służymy zawsze radą i pomocą