Produktów: (0)

Dlaczego wystawiamy psy?

Wystawy psów rasowych wcale nie są bezużytecznym popisywaniem się właścicieli i męczarnią psów. Wiele czworonogów uwielbia się pokazywać, bo traktują to jako formę pracy z człowiekiem. A wystawy są potrzebne. Dlaczego?

Dlaczego wystawiamy psy?
Złote, srebrne i brązowe - medale dla najlepszych,
zdj. M. Straszkiewicz

Kupiłeś psa rasowego. Hodowca zachęca Cię do wystaw. Przekonuje, że to wyjątkowo piękny okaz i dobrze byłoby, aby pochwalić się nim przed światem. A Ty zadajesz sobie pytanie? Po co mi to.

Spróbuję wyjaśnić.

Kształtowanie rasy

Po pierwsze musisz sobie odpowiedzieć, dlaczego kupiłeś psa rasowego a nie wziąłeś ze schroniska. Zapewne spodobała Ci się ta rasa. Ale co Ci się w niej spodobało ? Eksterier, czyli wygląd zewnętrzny. Czytałeś też, że psy tej rasy mają cudowny charakter - takiego, którego właśnie oczekiwałeś - bo pilnuje, bo się opiekuje, bo poluje etc. I po to właśnie są hodowle - by przekazywać określone cechy budowy, charakteru, użytkowości, eliminując te niepożądane, np. agresję, lękliwość, choroby.

Kupiłeś suczkę - możesz zostać hodowcą, po spełnieniu określonych formalności ustanowionych przez Związek Kynologiczny. I teraz to Ty dokładasz cegiełkę do doskonalenia "swojej" rasy.

Kupiłeś psa - możesz po spełnieniu formalności ustanowionych przez Związek Kynologiczny nabyć uprawnienia, by Twój pupil został psem reproduktorem. Dobry reproduktor, który przekazuje pożądane cechy rasy jest niezwykle cenny, nie tylko w sensie materialnym, ale przede wszystkim pod względem hodowlanym.

Prowadzenie hodowli - dobrej hodowli wiąże się nie tylko z wydawaniem, ale i zarabianiem. Wiesz dobrze, ile zapłaciłeś za swojego przyjaciela/ przyjaciółkę. Rzadko zdarza się, by w miocie było jedno szczenię.

Mając psa - reproduktora, przed kryciem spisujesz umowę z właścicielem hodowli, a ten musi Ci zapłacić za "usługę" Twojego psa. Najczęściej jest to równowartość jednego szczeniaka.

I teraz przechodzimy do sedna - po to są wystawy, by wyselekcjonować najbardziej cenne osobniki do hodowli psów, w celu utrzymania standardów i doskonalenia rasy. Zgodnie z regulaminem Związku Kynologicznego dopuszczenie do hodowli suki / psa wymaga ocen na zorganizowanych wystawach. Szczegółowe informacje uzyskania uprawnień można znaleźć na stronie internetowej Związku, a także w naszym artykule - Uprawnienia do hodowli psów rasowych.

Dlaczego wystawiamy psy - champion bearded collie MŁCHPL,CHPL CONAN CLOPS Marinus, zdj. W. Straszkiewicz

Reasumując, wystawy są po to, by potencjalny nabywca szczenięcia Polskiego Owczarka Nizinnego nie rozczarował się, gdy po paru miesiącach po jego mieszkaniu będzie swawolił Polski Owczarek Podhalański.

Praca z psem i pielęgnacja

Drugi plus uczestniczenia w wystawach to praca z psem. Wystawy są jedną z wielu form spędzania czasu ze swoim podopiecznym. Przygotowanie do wystaw uczy nas i psa odpowiedniego zachowania, przydatnego w życiu codziennym. Uczy psa także dotyku obcych osób i prezentacji np. uzębienia (przydatne podczas wizyt u weterynarza). Właściciela "zmusza" do zabiegów pielęgnacyjnych (kąpiel, regularne czesanie szaty, czyszczenie uszów, zębów), na które nie zawsze ma się siły i chęci.

Im wcześniej zaczniemy naukę, tym będzie nam łatwiej - w komunikacji z naszym pupilem i w utrzymaniu jego zdrowia i pięknego wyglądu.

Rywalizacja sportowa

Wystawy to widowisko. Organizowane nie tylko dla samych wystawców i hodowców, ale dla publiczności. Dzięki wystawom możemy propagować rasy i edukować społeczeństwo. Uczymy jak należy pielęgnować psy, na co zwracać uwagę w ich wychowaniu, podpowiadać i radzić. Poza tym na wystawach psów rasowych coraz częściej organizowane są pokazy i zawody sportowe, takie jak agility, obedience, taniec z psem, zawody dogfrisbee, pasienie owiec przez psy pasterskie, czy pokazy psów policyjnych i ratowniczych. Wszystko to służy propagowaniu najdłuższej przyjaźni w historii ludzkości. Przyjaźni między człowiekiem a psem.

Dlaczego wystawiamy psy - rywalizacja sportowa zawody agility, zdj. W. Straszkiewicz

Jak przystało na zawody sportowe - są medale, rozety, dyplomy, puchary, sesje fotograficzne czy nawet występ w lokalnej telewizji. Jedyną różnicą odróżniającą te widowiska od zawodów "ludzkich" są kwestie finansowe. Zwycięzcy nie otrzymują pieniędzy za zwycięstwo. To wystawcy muszą płacić za udział w wystawie. Czasem jedynym ekwiwalentem za zdobycie I miejsca jest worek karmy lub /i środki pielęgnacyjne - w zależności od rangi wystawy i ilości sponsorów. Gdy jednak stajemy na "pudle" (zajmując jedne z pierwszych miejsc) i duma nas rozpiera zapominamy o zainwestowanych pieniądzach. Wtedy, w tej jednaj chwili, zamiera na moment świat wokół nas i liczy się tylko on - nasz pupil i nasz sukces.

Dla najmłodszych organizowane są także na wystawach specjalne zawody - Junior Handling. To młodzi wystawcy, którzy nie przekroczyli lat 17, podzieleni na dwie grupy wiekowe (9-12 lat i 13-16 lat). Celem jest spopularyzowanie techniki i kultury wystawiania psów. To także edukacja młodzieży w zawodach typu fair-play. Gdyż wystawa powinna taką być.

Tak więc, wystawy psów rasowych są zawodami dla każdego, i dla dziecka i dla dorosłego, dla publiczności, dla wystawców i hodowców.

I dla tych trzech powodów są one organizowane. Nie tylko w Polsce, ale i zagranicą.

© SHAGGY BROWN

Dalej

Dlaczego warto kupować w ShaggyBrown.pl?

Zapewniamy bezpieczne zakupy

Stawiamy na najwyższą jakość produktów

Rabaty dla stałych klientów

Służymy zawsze radą i pomocą