Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiek seniora, czyli jak opiekować się starszym psem

2019-07-24
Wiek seniora, czyli jak opiekować się starszym psem

Był małą, puchatą kuleczką o lśniącym futerku, skorą do psot. Odważniak. Wtykał nos w każdy kąt. Nie straszne mu były schody, ani inne przeszkody. Wszędzie go było pełno. Minęło prawie trzynaście lat. Teraz leży obok mnie. Śpi wtulony w moje nogi.  Lekkie bielmo na oczach, siwa broda i czoło. Im starszy, tym bardziej go kocham. Każdego dnia uczy mnie cierpliwości, tolerancji i empatii. Wiek seniora ma swoje prawa, ale jak się opiekować starym psem? 

Kiedy pojawia się w naszym domu pies jest to zazwyczaj szczeniak lub młody pies w sile wieku. Niewiele osób przygarnia stare, zniedołężniałe psisko.  Dlatego zanim podejmiecie decyzję o zamieszkaniu z czworonogiem, warto wiedzieć  co Was czeka. Odpowiedzialny właściciel to przede wszystkim przyjaciel, który zapewni psu także godną starość, bo zwierzak to nie zabawka. Łatwiej być właścicielem psa młodego, o niespożytej energii. Trudniej zrozumieć prawa wieku starszego, szczególnie gdy jesteśmy młodzi, zabiegani,  gdy nie doskwiera ból pleców i kolan.

Organizm psa starzeje się podobnie jak człowieka, tylko w szybszym tempie. W końcu wszyscy należymy do gromady ssaków.  

  • SIERŚĆ: Włos matowieje i z braku melaniny traci pigment.  Psiak zaczyna siwieć.  Pierwszy objaw, że nasz pupil zaczyna wiek dojrzały.

    Ważne:  Włos zaczyna być bardziej kruchy i mniej odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne.  Podszerstek nie jest zazwyczaj już tak obfity. Należy zastanowić się nad zmianą szczotki do czesania. Zalecamy raczej szczotki z włosa naturalnego z rozczesywaczem niż ostre, druciane. Przy pielęgnacji należy uważać, by nie poranić skóry psa.

  • SKÓRA: Z wiekiem skóra traci swoją elastyczność i sprężystość.  Zaczynają pojawiać  się pieprzyki i guzy podskórne.

    Ważne:  Nie należy ich lekceważyć. Lepiej dmuchać na zimne i skonsultować się z lekarzem weterynarii.  Może być to bowiem  stan nowotworowy, który nieleczony skróci życie naszemu podopiecznemu.  Warto też poradzić się lekarza czy nie wprowadzić  suplementów diety wzmacniających organizm naszego przyjaciela. Także karmy rybne bogate w Omega 3 i Omega 6 powinny poprawić stan skóry i sierści.  

  • WZROK: Zaczynają się problemy ze wzrokiem ...

    Ważne:  Nie należy robić rewolucji w mieszkaniu i przestawiać mebli. Wcale nie ułatwimy życia psu, a wręcz je utrudnimy. Nasz czworonóg nauczył się przez lata rozkładu pomieszczeń i mebli w nich będących. Dokładnie wie jak się poruszać, by nie zrobić sobie krzywdy.  Kiedy zauważymy zmętnienie oka i lekkie bielmo należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i poprosić o krople na zaćmę. Wydawane są na receptę. Nie uratują wzroku, bo z wiekiem jeszcze nikt nie wygrał, ale opóźnią proces starzenia.

  • SŁUCH: Zaczynają się też problemy ze słuchem.

    Ważne: Wychodzimy z psem na smyczy dla jego bezpieczeństwa, by mieć pupila pod kontrolą, szczególnie jeśli poruszamy się po terenie w sąsiedztwie ulic. Oczywiście musimy odróżnić głuchotę nabytą od tej „słyszę wtedy, gdy chcę”. Jeśli nie jesteśmy pewni – konsultacja z lekarzem weterynarii jest niezbędna. Niektóre rasy są bardziej podatne na problemy ze słuchem. Także psy, które w młodości miały problemy z uszkami mogą być wcześniej narażone na starczą głuchotę.   

  • STAWY: Psy większe, ciężkie zaczynają mieć poważne problemy ze stawami. Co za tym idzie, nasz pupil przestaje być skoczny jak dawniej, coraz trudniej jest mu się podnieść  i wykazuje zdecydowanie mniejszą aktywność fizyczną.

    Ważne: Zdecydowanie polecamy zakupić psu np. skarpetki antypoślizgowe, szczególnie jeśli na podłodze mamy panele.  Psu trudniej podnieść się na śliskiej powierzchni, a także jest to bardziej bolesne. Należy także rozważyć zakup dywaników, szczególnie na drodze posłanie – miski. W końcu czego się nie robi dla kochanego przyjaciela. Ważne jest także, by wzbogacić żywienie naszego psa w suplementy wzmacniające stawy.

  • SERCE: Serducho nie bije już miarowo.

    Ważne: Zdecydowanie należy ograniczyć długie, męczące wycieczki, szczególnie rowerowe. Nasz pupil prędzej dostanie zawału niż nas opuści, więc to my musimy być mądrzejsi i pomyśleć, że serce naszego psa nie jest już tak silne jak dawniej.  

  • NERKI: Nerki nie filtrują już tak dobrze.

    Ważne: Może się zdarzyć, że na podłodze znajdziemy mokrą plamę. Jeśli wcześniej się to nie zdarzało, to znak, że wiek seniora wstąpił w nasze progi. Starszy pies częściej potrzebuje skorzystać z toalety, więc teraz czekają nas krótsze, ale częstsze spacerki. Niestety zdarza się też, że następuje u psa demencja starcza i pies zapomina, gdzie należy załatwiać swoje potrzeby. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak sprzątać i kochać go dalej.  

  • WĄTROBA: Wątroba zaczyna gorzej pracować. 

    Ważne: Wątroba spełnia w organizmie różne funkcje. Między innymi odpowiada za termoregulację organizmu, więc niech nie zdziwi Was fakt, że nagle Wasz pupil marznie i szuka ciepła. Zrozumiałe jest, że Wasza pościel, szczególnie pachnąca, świeżo wyprana jest najlepszym materiałem grzewczym.  Dla pedantów polecamy zakup ubranka. W chłodne dni jesienne i wiosenne, a szczególnie zimą należy ograniczyć długość spacerów. Wychodzimy często, ale na krótko. Nie należy także dopuścić do szoku termicznego, by nasz czworonóg nie złapał zapalenia płuc. Pamiętajmy, to już nie jest młody organizm, który sam zwalcza chorobę. W podeszłym wieku osłabienie organizmu jest zdecydowanie większe, więc i każde przeziębienie może wymagać dłuższej rekonwalescencji.  I jeszcze jedno. Wątroba odpowiada też za poziom cukru we krwi. Należy to kontrolować, bo może okazać się, że nasz pies na stare lata stał się cukrzykiem. Wtedy konieczna będzie odpowiednia dieta. Ale o tym powie Wam już lekarz.

  • ZĘBY: Zmienia się stan uzębienia. Ścierają się siekacze, potem wypadają pierwsze przedtrzonowce. Uścisk szczęki jest coraz słabszy.

    Ważne: Całe życie dbamy o ząbki. Regularnie je czyścimy.  Mogą to być odpowiednie gryzaki, pasty, żele, płyny do wody. Jeśli nasze psy zaczynają seplenić szczekając, bo braki w uzębieniu są zauważalne gołym okiem pomyślmy o namaczaniu karmy suchej, by ją zmiękczyć. Jeśli zauważycie, że gryzienie sprawia ból czworonogowi może być niezbędna wizyta u lekarza weterynarii.  I jeszcze jedno. Zabawy w przeciąganie jeśli już muszą być, to bawmy się … delikatniej. Niech pies częściej wygrywa.

  • ŻYWIENIE: Nasz emeryt wykazuje także objawy choroby Alzhaimera. Zapomina często, że przed momentem zjadł.  

    Ważne: Trudno odchudzać starego czworonoga i walczyć z nadwagą. Dlatego odpowiednia dieta, nie przekarmianie i ograniczenie ilości spożywanego pokarmu jest bardzo istotne. Czyli możemy karmić częściej, ale w zdecydowanie mniejszej ilości. Nasz pies nie potrzebuje już wysokoenergetycznej karmy, bo nie da rady jej spożytkować. Ograniczamy też podjadanie produktów, które obciążają wątrobę. I choć najlepszy przyjaciel – lodówka kusi niezmiernie, pamiętajmy – karmimy psa z głową. Nadwaga powoduje osłabienie stawów i otłuszczenie wątroby.  A nie chcemy, by nasz pupil cierpiał.

  • ZAPACHY:  Z pyska i z pod ogona wydobywają się takie zapachy, które nawet umarłego podniosłyby z grobu.

    Ważne: Niestety, tak to już jest na starość, że wiotczeją mięśnie. Nasze czworonogi nie zawsze panują nad wiatrami. Zabawnym jest, gdy puszczony „figielek” jest tak głośny, że pies zrywa się na cztery łapy i zwiewa, gdzie pieprz rośnie. Jeśli chodzi jednak o ograniczenie tych niezbyt przyjemnych podmuchów warto zastanowić się nad zmianą żywienia. To też wiąże się z zapachem wydobywającym się z pyska. Przyczyną mogą być także problemy stomatologiczne, więc warto dbać o zęby, ale przede wszystkim odwiedzić lekarza, który poszuka przyczyny tych śmierdzących problemów.

  • ODPOCZYNEK: Nasz senior coraz rzadziej ma ochotę na zabawę, tylko zapada „w objęcia Morfeusza”.

    Ważne: Sen jest nieodłącznym elementem życia. Młode psy szybko się regenerują i wystarcza im czasem piętnaście minut drzemki. Staruszek potrzebuje na regenerację coraz więcej czasu, dlatego też dłużej śpi. Z wiekiem zmienia się też pozycja snu. Młode psy często leżą na brzuchu. Właściwie leżą w każdej pozycji. Stare psy najczęściej zasypiają na boku, albo na brzuchu. Częściej też chrapią. Ale nadal mają senne marzenia, bo nawet w głębokim śnie potrafią biegać, mruczeć, a nawet poszczekiwać. Jeśli jednak Twój przyjaciel zaczyna popiskiwać lub płakać przez sen, to może świadczyć , że albo coś go boli, albo ma koszmary. Wtedy lepiej delikatnie go obudź.  I oby to były tylko złe sny.

  • LĘKLIWOŚĆ: Nasz pupil na starość może zrobić się zdecydowanie bardziej lękliwy. Szczególnie możemy to zaobserwować u psów, które jeszcze całkiem dobrze słyszą, ale niedowidzą.

    Ważne: Lęki szczególnie nasilają się w okresie sylwestrowym.  Huk wystrzałów przeraża. Pies słyszy, że coś się dzieje, ale nie widzi skąd nadchodzi atak. Podstawowa zasada – nie rozczulajmy się wtedy nad psem i nie uspakajajmy. Dajmy mu przeżyć tę wojnę na swój sposób. Pod kontrolą lekarza weterynarii możemy podać psu także środki uspakajające. Ale to lekarz musi zadecydować o dawce i rodzaju środku. Możemy także zaobserwować, że nasz psiak zaczyna bać się zostawać sam. Jedyna metoda – nie zostawiamy starego psa samego w obcym miejscu. Jeśli musimy wyjechać bez pupila załatwmy mu opiekę, ale w domu, który zna i czuje się w nim dobrze. Starość boi się samotności. Dotyczy to także naszych czworonogów.    

  • DRAŻLIWOŚĆ: Na starość psiaki robią się też bardziej drażliwe.  Chodząca na czterech łapach „oaza spokoju” może nagle warknąć na młodziaka.

    Ważne:  Emeryci potrzebują więcej spokoju, odpoczynku i mają większy dystans do otaczającego świata.  Starsze psy mają też już czasem problem z równowagą, bólem stawów. Potrafią warknąć na młodziaka dla własnego bezpieczeństwa. Staruszkom nie w głowie są szaleństwa i gonitwy za nieznanym. Choć …wczesna jesień jest kolorowa.  I raz jest lepszy, raz gorszy dzień.  Nie zdziwcie się więc nowymi psotami, które zafundują Wam Wasi podopieczni.

I tak już na koniec… kochajcie swoje czworonogi. Nawet, gdy stare i chore. Nie odrzucajcie ich, tylko dlatego, że są mało ruchliwe, zniedołężniałe, śmierdzi im z pyska, sierść wypada. One całe swoje życie poświęciły Wam - okazując szacunek i miłość.

Im już nie zostało wiele czasu. Uczcie się od nich tolerancji, empatii, cierpliwości. Zapewnijcie im godną starość, pełną miłości tak wielkiej jak ich serce.

© SHAGGY BROWN

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-09-16
Szybko i sprawnie.
2022-08-08
Szybka obsługa
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel